Uvažujete o koupi nové čajové konvičky a kladete si otázku, která je pro Vás ta nejvhodnější?
Úplně na začátku je třeba se rozhodnout z jakého materiálu Váš nový přírůstek do domácnosti bude vyroben. Možností je několik a každá má svoje klady a zápory.
1. Materiál
Zde rozebereme tři základní druhy materiálů a to porcelán, sklo a keramiku.
Porcelán – Krásný a kvalitní materiál, který se vyznačuje velkou variabilitou designu a objemů.
Jak už bylo řečeno výše, porcelánové nádobí se vyrábí v mnoha velikostech od malých konviček pro přípravu Kung Fu Čcha až po opravdu veliké konvice. Pravidlem bývá, že malé porcelánové konvičky mají v hubičce sítka, což umožňuje louhování přímo v konvičce. Velké konvice tato sítka často nemají a je potřeba buď čaj louhovat v jiné nádobě a přes sítko do konvice přelít, nebo použít čajítko.Jeho velká výhoda spočívá v jednoduché údržbě. Většina porcelánového nádobí snese umývání v myčce. Stane-li se, že pro horší dostupnost vnitřku se Vám v konvici usadí čajová patina, tak z venku konvice nebude nic poznat a čajník bude dělat stále parádu i bez většího úsilí. Pokud se Vám někdy stává, že vylouhovaný čaj zapomenete z konvice odstranit a ten tam pak tlí (někdy i několik dní) - nic se neděje. Konvici prostě umyjete saponátem a je zase v pořádku.
Porcelánové nádobí tedy doporučujeme v případě, že nechcete trávit příliš mnoho času jeho údržbou. Nebo pokud máte rádi čaj s medem, cukrem, či mlékem.
Sklo - Výhoda skla spočívá v tom, že Vám umožní během přípravy a konzumace čaje detailně pozorovat rozvíjení čajových lístků a barvu nálevu. Obzvlášť je sklo vhodné k přípravě esteticky zajímavých čajů (například kvetoucí čaje a většina Oolongů)
Skleněné nádobí doporučujeme, pokud Vám nevadí náročnější údržba a chcete si čaj vychutnat i po estetické stránce.Existuje mnoho různých velikostí skleněných konvic od malých o objemu 1 dcl (vhodných i pro Kung Fu Čcha) až po velké rodinné o objemu i 2 l. Stejně jako porcelánové nádobí je i skleněné možné mýt v myčce nádobí. Velkou nevýhodou je, že na skle je vždy po nějaké době používání viditelná čajová patina, která působí jako nevzhledené hnědé šmouhy a z některých míst se hůře odstraňuje (například úzká hubička).
Keramika- Zde jsou dvě možnosti - buď keramika glazovaná, nebo bez glazury.
Uvnitř glazovaná keramika má zjevnou výhodu ve snadné údržbě. Konvičku můžete klidně mýt i saponáty a nijak jí tím nepoškodit. Nevýhodou glazované keramiky je to, že se většinou vyrábí ve větších velikostech. Nehodí se tedy k přípravě stylem Kung Fu Čcha, ale často a rádi ji využijete při přípravě čajů, které nesnesou velké množství nálevů (například ovocné, zelené, černé čaje, čaje s mlékem). Často také glazované konvice nemají v hubičce sítko zde opět přichází ke slovu čajítko nebo „externí“ sítko.
Neglazovaná keramika má už ze své podstaty velkou nevýhodu a zároveň i výhodu ve své nasákavosti. Keramika je velmi pórovitý materiál, a pokud do neglazované keramické konvice nalijete čaj, okamžitě jím konvička nasákne a už nikdy jej z konvice zcela neodstraníte. Každá konvice se proto hodí pro přípravu pouze jediného druhu čaje. Budete tedy časem mít jednu konvici na zelené čaje, na černé, polozelené atd. Používání neglazovaných keramických konviček má velmi silnou tradici v Číně, kde neglazované keramické konvičky dovedli k dokonalosti. Dokonce prý čaj připravený v čínské konvičce tzv. Yixingské (Isingské) vydrží čerstvý po tři dny. Vhodné jsou díky velikosti pro vícenálevové čaje.
Další variantou jsou neglazované japonské konvičky. Ty oproti čínským konvičkám nemívají sítko v hubičce, ale jsou opatřeny nerezovou síťkou a hodí se pro přípravu velmi jemných japonských čajů (vyznačují se velmi drobným listem, který většinou sítek propadne).
Neglazované konvičky se nedají mýt v myčce ani saponáty. Pokud neglazovanou konvičku přeci jen saponátem umyjete, úplně jí znehodnotíte. Vymývají se tedy pouze čistou vodou a důležité je nechat konvičku po umytí důkladně vyschnout. Navíc je důležité před prvním použitím konvičku tzv. zasvětit, což obnáší konvičku nejprve opatrně vyvařit a pak v ní připravit velmi silný výluh čaje, pro který bude určena.
Neglazovaná keramika je tedy v porovnání s ostatními materiály velmi náročná na údržbu, ale pokud se pro ni rozhodnete, budete pít čaj vskutku v tradičním stylu.
Pokud jste se na základě předchozích odstavců již rozhodli pro materiál, tak dalším kritériem výběru je velikost čajové konvičky.
2. Velikost konvičky
Jak již bylo řečeno výše, konvičky se vyrábějí v mnoha rozličných velikostech v závislosti na použití.
Objem 1,0 – 2,0 dcl Takto velké konvičky jsou určeny pro přípravu mnohonálevových čajů jako jsou Oolongy, pu-erhy a některé černé čaje (zejména čínské).
Důvody použití jsou nasnadě. Pokud připravíte velice kvalitní vícenálevový čaj v konvičce o větším objemu (například 0,5l), budete schopni vypít tak dva, možná tři nálevy. A čaj, který by v menší konvičce zvládl nálevů i osm, předčasně vyhodíte. Navíc takovýto čaj bývá často i poměrně drahý a dobrý, takže by to byla věčná škoda.
Čínský čajový obřad - video na Youtube
Objem 2,0 – 5,0 dcl Konvičky o tomto objemu se výtečně hodí pro zelené, bílé a žluté čaje.
Obvykle tyto druhy čaje vydají tři kvalitní nálevy a připravovat je v menší konvičce nemá smysl, neboť se s přibývajícími nálevy postupně z čaje začínají uvolňovat třísloviny a čaj trpkne.
Objem 5,0 dcl a více Tento objem přímo předurčuje konvičku pro jednonálevové čaje (ovocné, méně kvalitní černé čaje a pu-erhy, nižší sorty zelených čajů a aromatizovaných, Masala čaj, bylinky atd.)
3. Vzhled
Vždycky vybírejte hlavně takovou konvičku, která lahodí vašemu oku. Čím více se vám bude konvička líbit, tím spíše budete ochotni tolerovat některé její nedostatky.
Naše zákaznícka linka je k dispozici od 9:00 do 17:00
Telefon: +420 777 874 400
Kontakt na naši zákaznickou linku